Pajzsmirigy alulműködés
Pajzsmirigy túlműködés
Autoimmun pajzsmirigy gyulladás – Hashimoto
A pajzsmirigy hormonjai azon kevés hormonok közé tartoznak, melyek a test minden egyes sejtjére hatnak, az anyagcseréjük sebességét állítják be. Hiányuk az élettel összeegyeztethetetlen, de tartósan túl magas szintjük is betegségekhez vezethet.
A pajzsmirigy az energiaközpontunk! Gyakorlatilag Ő határozza meg, hogyan érezzük magunkat!
Működését az agyalapi mirigy szabályozza egy stimuláló hormon, a TSH segítségével. Ezt szokták figyelni a laborokban. A TSH a visszacsatolás elvén működik, vagyis ha magas a szintje a vérben, akkor a mirigy alulműködik, ha alacsony, akkor túlműködik. Azonban önmagában ez az egy paraméter nem ad biztos képet a mirigy állapotáról, ezért ha felmerül az elégtelen működés gyanúja, akkor a saját hormonszintek vagyis a T3 és T4 sőt, gyakran az rT3 megállapítása is létfontosságú lesz.
Pajzsmirigy túlműködés:
Oka leggyakrabban a stressz, gyulladás, enzim működési zavar, tápanyaghiány, ritkán a fokozott jódbevitel vagy a genetika.
Tünetei:
- emelkedett pulzusszám, „heves szívdobogás érzet”
- fokozott anyagcsere, gyors emésztés, hasmenés
- fokozott étvágy mellett fogyás
- hőemelkedés, melegkerülés
- fokozott izzadás, meleg, nyírkos bőr
- idegesség, nyugtalanság, remegés
- alvászavar, fáradékonyság, fejfájás
- érzelmi labilitás
- izomgyengeség
- csökkent koleszterinszint
- menstruációs zavarok, spontán vetélés
Pajzsmirigy alulműködés:
Döbbenetes ütemben nő a betegek száma! Rengeteg oka lehet, ezek közül csak a leggyakoribbak: a mirigy működését gátló gyógyszerek szedése, gyulladás, autoimmun folyamatok, hormonális zavar, tápanyaghiány, drasztikus fogyókúra, alkoholfogyasztás, sebészeti beavatkozás, jódhiány… Nagyon gyakran a pajzsmirigy működés zavara következmény, például érzelmi vagy testi traumák után jelentkezik először és nem primer állapot.
Tünetei:
– alacsony pulzus, fázékonyság, hideg végtagok
– lassú anyagcsere, hízás, emésztési problémák, puffadás, székrekedés
– étvágytalanság
– lassú beszéd, gondolkodás, koncentrációs zavarok
– fáradékonyság, erőtlenség
– szorongás, depresszív hajlam
– halvány, száraz, hámló bőr
– hajhullás, szőrzet ritkulás
– gyakori megbetegedések, allergiás tünetek
– folyadékvisszatartás, puffadt arc és szemhéjak
– emelkedő koleszterinszint
– nemi vágy csökkenése, cikluszavarok, menstruáció kimaradása, meddőség
A mirigy alul- és túlműködése egyaránt okozhat megnagyobbodást és kellemetlen érzést nyeléskor, valamint mindkettő hatással van a női ciklusra! Legtöbbször túlműködéssel indul, majd később alul-működésbe csap át, végül teljesen ki is merülhet.
Azt látni kell, hogy a hormonpótlás önmagában nem lesz elég. A vércukorszint normalizálása az első és legfontosabb lépés. Nagyon gyakran vitamin- és tápanyaghiány is fennáll, így bár bizonyos ételeket ki kell zárunk az étrendünkből, másokat meg éppen hogy be kell vezetnünk ahhoz, hogy a nélkülözhetetlen nyomelemekkel ellássuk a szervezetünket. Helyre kell tenni a ciklust, ha itt is zavarok vannak, feltétlenül szükség lesz rendszeres testmozgásra, valamint hatékony módszert kell találnunk a stressz levezetésére, hiszen ez a pajzsmirigyünk egyik legnagyobb ellensége!
Photo by Matthew Henry from Burst